Saç_dökülmesinin_sebebleri

sac-dokulmesi-neden-olurSaç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri

Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesini normal sınırlar içerisinde kabul edilebilir. Eğer aşırı miktarda saç kaybı ve saçlarda incelme oluşursa, en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır. Saç dökülmesinin nedenlerini bilmek baştan bazı tedbirler almanızı sağlayacak, bir sorun yaşadığınızda doğru tedavi şekli konusunda sizi yönlendirecektir. İşte sizi bu önemli sorundan kurtaracak saç dökülmesinin başlıca nedenleri.

Uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı :

Boya, renk açma, düzleştirme veya perma gibi yöntemler, uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verebiliyor. Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda uygulanması da saçı zayıflatıp kırılmasına neden olabiliyor. Saçı çeken atkuyruğu, örgü, sıkı lastiklerle toplama gibi saç şekillerinin de sıklıkla uygulanmaması gerekiyor. Çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti saç kaybına neden olabiliyor. Sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak ise saçı kırabiliyor.

Ailesel saç kaybı

Saç dökülmelerinin en sık rastlanan sebebinin kalıtsaldır, bu kalıtıma sahip olan saçlarda azalma görüldüğünü, ancak kellik oluşmadığını belirtiyor. Bu duruma ”erkek tipi kellik” deniyor ve 20-30’lu yaşlarda başlayabiliyor. Kalıcı bir düzelme sağlamak, saç ekimi haricinde henüz mümkün değildir, hasta için uygun olacak yöntem doktor tarafından seçilmelidir.

Alopesi areata:

Bu tip saç kayıplarında düzgün yüzeyli, metal para büyüklüğünde veya biraz daha geniş yuvarlak alanlar oluşuyor. Nadiren tüm saç ve vücut kıllarında kayıp oluşabiliyor. Her yaşta görülebilen bu tip saç dökülmesini yapan neden bilinmemekle birlikte, birçok hastada saçlar daha sonra kendiliğinden büyüyor.

Saç_dökülmesi_ve_nedenleriTiroid hastalıkları:

Fazla veya az çalışan tiroit bezinin saç kaybına neden olur, hastalığın tedavisiyle saç kayıpları da giderilebilir.

Eksik Protein içerikli beslenme:

Proteinden fakir diyetler yapan veya Anormal beslenme alışkanlığına sahip kimselerde protein eksikliği oluşuyor ve vücut Proteini muhafaza etmek için saçları dinlenme evresine sokuyor. Bundan 2-3 ay sonra da yoğun bir saç kaybı oluşuyor. Bu durumun yeterli miktarda protein alınımıyla düzelebilir.

Demir eksikliği:

Demir eksikliğinin de saç dökülmesine neden olduğuna işaret eden uzmanlar, bazı kişilerin demiri besinsel olarak eksik aldıklarını, bazılarında ise demirin bağırsaklardan emiliminin yetersiz olduğunu belirtiyor.

Büyük cerrahi girişimler ve kronik hastalıklar:

Büyük cerrahi operasyon geçiren hastaların 1-3 ay içinde aşırı bir saç dökülmesi fark edebileceklerini belirten uzmanlar, bu durumun birkaç ay içinde geçebileceğini, ağır kronik hastalığı olan kişilerde ise saç kaybının ömür boyu devam edeceğini bildiriyor.

Mantar hastalıkları:

Küçük yamalar halinde kabuklanmalarla başlayıp yayılabilen, saçlarda kırılma, saçlı deride kızarıklık ve şişlik, hatta sızıntıya neden olabilen mantar hastalığının çocuklarda daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, hastalığın mutlaka ilaçla tedavi edilmesi gerektiğini bildiriyor.

Saç koparma hastalığı (Trikotilomani):

Çocuklar ve bazen erişkinler, saç, kaş veya kirpiklerini koparıncaya kadar çekebiliyor ve bunu bir alışkanlık haline getiriyor. Uzmanlar, böyle durumlarda psikolojik yardım alınmasını öneriyor.

[/vc_column][/vc_row]

Uzm. Dr.

Cevat YEGANİ

Telefon

+90 535 660 77 88

WhatsApp

+90 530 341 25 25

E-posta

info@selanthair.com
Hemen Ara!