Saç Ekimi ile İlgili Merak Ettikleriniz.

Soru: Neden Saç dökülür? Genetik midir? Yoksa biz insanların saç dökülmesine bir etkisi var mıdır?
Cevap: Genellikle erkeklerde görülür.Saç dökülmesindeki en önemli etken genetiktir.Dökülmeyi tetikleyen diğer etkenler:Stres,depresyon,sebarik deri hastalığı,saç kıran

Soru: Kimlere uygulanabilir?Uygulanabilmesi için istenen kriterler nelerdir?
Cevap: Herkese uygulanamaz.Genellikle erkeklere uygulanabilir.Çünkü kadınlarda çok fazla kellik oluşmaz,bunun yerine seyrelme olur.

Soru: Kimlere yapılabilir?
Cevap: Saç ekilebilmesi için kişinin kulağının arkasındaki saç olması gerekir.Yaş sınırlaması yoktur.

Soru: Kimlere ekilemez?
Cevap: Öncelikli olarak saçı olmayanlara ekilemez.Ağır kalp hastalarına,ağır böbrek yetmezliğine hastalarına,ileri derecede tansiyon hastalarına,tedavisi kolay yapılamayan şeker hastalarına.

Soru: Kafanın arka kısmında saç varsa,fakat üst kısmında yoksa nasıl bir saç ekim yöntemi uygulanabilir?
Cevap: 2000’li yıllardan önce fute yöntemi uygulanıyordu.Bu yöntemde;Kafanın arka kısmında iki kulak arasında kalan bölge elips olarak çizilip uyuşturulur. Bu bölgedeki deri saçları ile birlikte alınır ve laboratuavarda ilaçlanıyor ve bunlar tek tek kökleri ile birlikte ayıklanıyor ve sonrada saçın dökülen bölgesine ekiliyor. Burada alınan saçların sayısı 1000 ile 1500 arasında olduğundan saç ekiminde yetmiyordu. Son yıllarda fue yöntemi denilen bir yöntem geliştirildi. Burada ise yine iki kulak arasında kalan bölge local olarak uyuşturuluyor. Uyuşturulduktan sonrada bu bölgede kalan saçlar tek tek kökleri ile birlikte alınıyor ve kel olan bölgelere ekiliyor.

Soru: Bu yöntem ne kadar zaman alıyor?
Cevap: Alınacak saç kökünün ki buna folükül denir. Bu folüküllerin sayısı ile orantılıdır.Süre olarak minimum 2-3 saat,maksimum 7-8 saat sürebiliyor.Yani ekilecek bölgenin miktarına göre değişiyor.

Soru: Saç ekimi kişinin kendisinden değilde bir başka kişiden saç alınarak yapılabilirmi?
Cevap: Şu anda Türkiye de başka bir kişiden saç nakline geçilmiş değildir. Fakat bugün Türkiye de nasıl bir insandan başka bir insana kalp nakli,böbrek nakli,karaciğer nakli yapılıyorsa mutlaka saç folükülü naklide yapılacaktır ve buda bunlar içinde en kolayı olacaktır. Sonuçta saçta bir organdır ve gelecekte mutlaka yapılacaktır.

Soru: Vücudun herhangi bir yerinden folükül alınarak saç ekimi yapılabilirmi?
Cevap: Göğüsten,sırttan,koldan ve bacaklardan alınan kıllarda ekilebilir. Fakat bununda şöyle bir sakıncası var;kafamızdaki kıl ile vücudun diğer bölgesindeki kılların dayanıklılığı farklı olduğundan pek önerilmiyor. Ama vücudun başka bir yerinden saç ekimi mümkündür.

Soru: Saç ekimi sonucunda belli bir kızarıklık,görüntü bozukluğu oluyormu?
Cevap: Ekildiği zaman local anestezi uygulanır. Dolayısıyla saç ekimi yaptıran insanlara ertesi gün işe gitmemesi öneriliyor.Bunun yerine evde uzanıp dinlenmeleri,televizyon seyretmeleri,müzik dinlemeleri öneriliyor. Çünkü eğilmemeleri gerekir. Birinci günkü şişlik ikinci gün kalmıyor. Ağrı zaten olmuyor çünkü uyuşturuluyor.

Soru: Saç ekimi doğallığı bozarmı?
Cevap: Bozulmaz. Taranabilir,yıkanabilir,fön çekilebilir vs. Yani ekilen saç hiçbir şekilde doğallığı bozmuyor. Çünkü kişiden alınıp yine kendine ekiliyor.

[/vc_column][/vc_row]

Uzm. Dr.

Cevat YEGANİ

Telefon

+90 535 660 77 88

WhatsApp

+90 530 341 25 25

E-posta

info@selanthair.com
Hemen Ara!